Kawitacja ultradźwiękowa jest bezinwazyjnym, alternatywnym dla skalpela i liposukcji, zabiegiem modelującym sylwetkę. Polega na działaniu zewnętrznego źródła ultradźwięków o określonej mocy bezpośrednio na podskórną tkankę tłuszczową określonej partii ciała. Dzięki wibracji ultradźwiękowej wysokiej częstotliwości następuje wzrost metabolizmu komórek, przyśpieszenie krążenia krwi, rozdrabniane są wszelkie zwapnienia a także zwiększa się usuwanie zbędnych produktów przemiany materii oraz aktywowane są różne enzymy w komórkach.
Ultradźwięki stymulują strukturę cząsteczkową tkanki tłuszczowej i usuwają zbędne produkty przemiany materii nagromadzone wokół komórek. Komórki tłuszczowe eliminowane są z organizmu za pośrednictwem układu limfatycznego oraz wydalane z moczem. Dlatego ważny jest etap przygotowania pacjenta do zabiegu kawitacji. Zaleca się kilka dni przed zabiegiem zwiększyć przyjmowanie płynów (wody) o około 1-1,5 l dziennie. Następuje odpowiednie uwodnienie tkanki tłuszczowej, co jest niezbędnym warunkiem dla zaistnienia prawidłowego procesu jej rozbicia. Odpowiednie nawodnienie należy zachować również po zabiegu, by zapewnić prawidłowe oczyszczania organizmu z toksyn i tłuszczu.
Dzięki poprawie metabolizmu i przemiany materii kawitacja ultradźwiękowa pomaga likwidować oznaki cellulitu, tkanki tłuszczowej w wybranych partiach ciała oraz następuje poprawa elastyczności i jędrności skóry. W zależności od miejsca poddanego modelowaniu oraz ilości tkanki tłuszczowej zabieg wykonywany jest przez 15 do 30 minut.
Zazwyczaj wykonuje się serie zabiegów w odstępach tygodniowych. W przypadku wyjątkowo dużego nagromadzenia tkanki tłuszczowej zabieg kawitacji ultradźwiękowej można wykonywać 2 razy w tygodniu.